Site Overlay

Co to są spieki?

Kiedy zadałam to pytanie mojemu mężowi odpowiedział mi pytaniem : czy chodzi o budownictwo? ( No tak – mogłoby przecież chodzić o jakieś kulinarne specjały). Czym prędzej potwierdziłam jednak i cała zamieniłam się w słuch, no bo przecież chciałam wiedzieć czym dokładnie są spieki. To właśnie zaproponował architekt do łazienki, a wcześniej napatrzyłam się już na fascynujące projekty nowoczesnych wnętrz. (Oczywiście nie wspomniałam mężowi o projektach powstających nie tylko w mojej wyobraźni, ale i w biurze całkiem nietaniego architekta wnętrz). Rozpoczął się zatem wykład na temat spieków, jak się okazało, kwarcowych.

Dowiedziałam się, że to bardzo cienkie i wielkie płyty, produkowane ze zmielonych skał granitowych z dodatkiem glinek, topników skaleniowych i barwników. Na spodzie stosuje się siatkę wzmacniającą. Powierzchnię mają barwioną, często z efektem metalicznym. Wzory inspirują się fakturą piaskowców, łupków, mik, granitów lub marmurów. Płyty ze spieków można stosować do wykończenia wnętrz i sprawdzają się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Robi się nich okładziny ścian, obudowy do kominków, parapety, a ostatnio bardzo często blaty kuchenne. Maz spojrzał na mnie znacząco.

Zaczęłam podejrzewać, że zajrzał do mojego komputera, bo opisywał dokładnie zdjęcia ze strony https://homekoncept.shop/produkty/plytki-i-podlogi/spieki-kwarcowe.html , gdzie zamierzałam kupić materiały do łazienki. Ale nic nie mówiłam , tylko słuchałam dalej. Z satysfakcją usłyszałam, że spieki kwarcowe są bardzo twarde, a płyty z nich zrobione są mocne, odporne na plamy, uderzenia, ścieranie i zarysowanie. Wiedziałam już, że mój wybór był słuszny, a do przekonania męża użyję jego własnych argumentów, które teraz skrzętnie notowałam w pamięci.

Mój mąż się rozkręcał i teraz przeszedł do parametrów technicznych, sposobu nakładania zaprawy, grubości spoin a nawet samego montażu spieków. Muszę przyznać, że nie bardzo mnie to interesowało, bo przecież zajmie się tym fachowiec, ale słuchałam dalej układając w głowie strategię jak przekonać męża…